لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت دندان بهترین انتخاب برای شما خواهد بود، اگر از فرم دندان خود و یا از رنگ بد دندانتان ناراضی هستید. لمینت دندان برای از بین بردن نواقص دندان استفاده می شود و بهترین گزینه برای زیبایی و اصلاح طرح لبخند است. امروز قصد داریم لمینت و انواع آن را توضیح دهیم و سپس ویژگی های هر نوع را مورد بررسی قرار دهیم. در نظر داشته باشید که لمینت گاه می تواند بجای فرآیند ارتودنسی مورد استفاده قرار بگیرد. با ما همراه باشید.

لمینت دندان چیست؟

به طور کلی لمینت دندان به لایه ای همرنگ با دندان گفته می شود که هدف از استفاده آن اصلاح رنگ دندان یا فرم نامناسب دندان است. لمینت امروزه از روتین ترین درمان های ترمیم زیبایی محسوب می شود.  لمینت به طور کلی دو نوع است ،در نوع اول که مشهور به لمینت سرامیکی است جنس استفاده شده سرامیک و یا به نوعی جنس چینی است این مدل از لمینت  ظاهری زیبا دارد و میزان ثبات رنگ آن بیشتر است لمینت های سرامیکی به نسبت مدل های کامپوزیتی مقوام تر هستند به این نوع لمنیت دندان روش غیر مستقیم می گویند.

نوع دوم لمینت مشهور به لمینت کامپوزیتی است و روش مستقیم نامیده می شود، این نوع لمینت در مقابل لمینت سرامیکی نیاز به تراش کمتری دارد و گاه دیده شده است که تراشی نیاز نخواهد بود. میزان براقیت این نوع لمینت بیشتر از نوع سرامیکی است و البته دارای تنوع رنگ زیادی است.


چه کسانی می توانند از لمینت دندان استفاده کنند؟

یکی از موارد کاربرد لمینت دندان برای افرادی است که به دلیل مصرف دخانیات و یا مصرف نوشیدنی های رنگ دار دارای دندان های بد رنگی هستند. گاه عصب کشی ناقص نیز سبب تغییر رنگ دندان شما می شود.

یک عده دارای دندان های نامرتبی هستند، درمان اصلی نامرتبی با استفاده از ارتودنسی است اما گاه وجود یک سری نقص های جزیی و همینطور فضای موجود بین دندان ها می تواند توسط لمینت برطرف شود.

افرادی که دچار شکستگی لبه دندان شوند و یا یک سری ترک خوردگی های ریز بر روی دندان خود دارند باید از لمینت دندان استفاده کنند.

گاه دیده می شود که فرد تنها به دنبال اصلاح طرح لبخند است به این ترتیب می تواند با استفاده لمینت لبخند زیباتری داشته باشد.

لمینت دندان برای چه افرادی نامناسب است؟

افرادی که دارای دندان های بسیار حساس و پوسیده هستند استفاده از لمینت دندان منجر به عفونت لثه می شود.

افرادی که مینای دندانشان به شدت ساییده شده است و به نوعی بافت مینای دندانشان کافی نیست نباید از لمینت استفاده کنند.

یک سری عادات بد در افراد نیز سبب می شود که عمر لمینت کاهش یابدو مثلا اگر فردی عادت به دندان قروچه دارد نمی تواند از لمینت دندان استفاده کند مگر اینکه به دستور دندانپزشک از گاردهای محافظ برای او استفاده شود.


هزینه لمینت دندان

به طور کلی هزینه هایی که در این مسیر دیده می شود متغیر بوده و بستگی به شرایط دهان و دندان فرد دارد، اما در یک بررسی کلی هزینه ای که برای لمینت دندان از نوع سرامیکی انجام می شود بیشتر از نوع کامپوزیت است اما دوام و زیبایی آن بیشتر بوده و بسیار طبیعی به نظر می رسد.

مراقبت های پس از لمینت دندان

یکی از مسایل بسیار مهم که در طول عمر لمینت تاثیر دارد ، رعایت بهداشت دهانی است. گاه استفاده بیش از حد شوینده های حاوی فلوراید در این زمینه می تواند بسیار مشکل ساز باشد .

افراد پس از لمینت دندان باید عادات بد غذایی خود از قبیل نوشیدن نوشیدنی های رنگی، جویدن غذاهایی با بافت سخت و ... را کنار بگذارند.

در صورتی که از لمینت با نوع کامپوزیت استفاده شود در صورتی که دندان لب پر و یا دچار شکستگی شود قابل ترمیم است.

سوالی که بارها از سوی بیمار پرسیده می شود پوسیده شدن دندان های لمینت شده است. اگر دندانپزشکی که این کار را برای شما انجام می دهد از دقت کافی برخوردار باشد. هرگز لمینت دندان دچار پوسیدگی نخواهد شد.

مزایا و معایب لمینت دندان سرامیکی

یکی از مزایای لمینت دندان زیبایی طبیعی آن است.

میزان شکست این نوع از لمینت بسیار کم است. این نوع لمینت نسبت به رنگ پذیر بودن بسیار مقاوم تر است و سطح شیشه ای سرامیک بسیار کم دچار رنگ پذیری می شود. بافت های لثه در این روش بسیار کمتر ملتهب می شود. در این روش نیاز به تراش بسیار محافظه کارانه تر در مقایسه با روکش کامپوزیت دارید.

مقاوت این نوع لمینت به نسبت مدل کامپوزیت بسیار قوی تر است. در نظر داشته باشید که در  روش لمینت نیاز به بی حسی ندارد و در نهایت در دو جلسه تمام می شود.

به هرحال هر خدمتی یک سری معایب را نیز به همراه دارد. در صورتی که شکستگی ایجاد شود باید کل لمینت عوض شود. عمر متوسط لمینت دندان 10 سال است و عموما باید پس از 10 سال عوض شود.

پس از چسباندن لمینت دندان بر روی دندان نمی توانید تغییر فرم و یا رنگ داشته باشند. و شاید یکی دیگر از معایب آن هزینه بالایی باشد که برای بیمار در نظر گرفته می شود.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: