توصیه های دندانپزشکان جهت سلامتی دندان های کودکان

توصیه های دندانپزشکان جهت سلامتی دندان های کودکان

متاسفانه، سلامت دندان های کودکان کم تر مورد توجه والدین، قرار می گیرد، اگر از همان ابتدای درآوردن دندان کودکان به سلامتی دندان آن ها توجه شود، می توان از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کرد و حتی هزینه های دندانپزشکی را کاهش داد، اهمیت دادن به سلامت دندان های کودکان می تواند آن ها را با دردهای طاقت فرسا دست به گریبان نکند، به همبن دلیل به والدین توصیه می کنیم که برای سلامت دندان های کودکان از همان ابتدا اهمیت قائل شوند. بر همین اساس، در این مقاله سعی داریم توصیه هایی در مورد سلامت دندان های کودکان ارائه دهیم.

توجه به سلامت دندان های کودکان در یک سالگی

توجه به سلامت دندان های کودکان و مراقبت از آن ها بنا به توصیه دندانپزشکان باید در سنین آغازین زندگی یعنی در حدود یک سالگی آغاز شود، طبق گزارش هایی که از طریق مراکز علمی و تحقیقاتی ارائه شده است اگر از سنین کم مراقبت از دندان ها شروع شود و به سلامت دندان های کودکان توجه گردد، سلامت لثه ها و دندان ها به طرز قابل توجهی حفظ می شود و هزینه های دندانپزشکی کاهش می یابد.

سلامت دندان های کودکان

توجه به سلامت دندان های کودکان با مسواک زدن

شاید شما هم مثل بسیاری از عموم مردم بر این باور باشید که مسواک زدن در سنین پایین، خصوصا برای خردسالان و نوزادن و کودکان چندان حائز اهمیت نیست، اما این باور اشتباه است، اگر کودک شما حتی یک دندان هم داشته باشد زمان آن رسیده است که به سلامت دندان های کودکان و مراقبت از آن ها توجه کافی شود، مسواک های انگشتی برای این سنین می تواند گزینه بسیار خوبی باشد، البته توجه داشته باشید که از خمیر دندان های مناسب سنین کودکان و همچنین از مسواک های نرم استفاده کنید، مسواک زدن دندان های کودکان حداقل روزی دوبار توصیه می شود که انجام بگیرد، نخ دندان را هم با مشورت دندانپزشک به کار بگیرید.

به طور کلی دیده می شود که کودکان در برابر مسواک زدن کمی مقاومت نشان می دهند، از همان شروع مسواک زدن در کنار کودکان خود بایستید و او را راهنمایی کنید و همیشه کودک خود را تشویق کنید که در ساعت معینی از طول روز مسواک زدن را انجام دهد.

سلامت دندان های کودکان

دقت در استفاده از شیشه های شیر

والدین باید به این امر مهم دقت داشته باشد که جهت حفظ سلامت دندان های کودکان در حالت خوابیده از شیشه های شیر یا آبمیوه برای غذا دادن آنها استفاده نکنند، این کار موجب می شود که به دندان های کودک شما صدمه وارد شود، کودک که در این حالت قرار داده میشود مایعات شیرین داخل بطری به سطح دندان کودکان می چسبد و غذای مناسب برای باکتری ها تامین می شود که در نهایت موجب پوسیدگی و خرابی دندان های کودک شما خواهد شد.

سلامت دندان های کودکان

دقت در استفاده از برخی داروها

متاسفانه بسیاری از داروهایی که برای کودکان مورد استفاده قرار می گیرند حاوی قند و مواد شیرین هستند، اگر خصوصاً داروهای جویدنی باشند، به سطخ دندان های کودکان می چسبند و موجب رشد باکتری و تخریب آن ها می شوند، حتی ممکن است در کودکانی که دارای آسم هستند و یا از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند، قارچ دهانی هم مشاهده شود، در این باره حتما با دندانپزشک مشورت کنید که بدانید روزی چند بار باید از مسواک جهت حفظ سلامت دندان های کودک شما استفاده شود.

دندانپزشکی ما کلیه مراقبت های سلامت دندان کودکان را به همراه  خدمات ارتودنسی، بلیچینگ دندان ، اصلاح طرح لبخند ، لمینت دندان و...انجام می دهد، شما می توانید بهترین کیفیت خدمات را از ما دریافت کنید.

  برای به اشتراک گذاشتن این مطلب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید: